Strona główna » Events » 03.11 | PT

Loading Events

« All Events

  • This event has passed.

03.11 | PT

November 3, 2017 @ 7:00 pm

Event Navigation

Buszujący w barszczu.
Muzyczną kontrkulturę w Rosji przybliża Konstanty Usenko. W tle hiphopowe teksty i klipy. Partner: Festiwal Sputnik nad Polską.
GODZ. 19:00

„Buszujący w Barszczu” to tytuł nowej książki Konstantego Usenko, będącej kontynuacją antologii radzieckiego i rosyjskiego undergroundu “Oczami radzieckiej zabawki”, wydanej w 2012 roku przez Wydawnictwo Czarne. Tym razem autor bierze pod lupę współczesne zjawiska kontrkultury muzycznej w Rosji z mocnym naciskiem na osiedlowy hip hop i jego przesłanie, w kontekście lokalnej specyfiki różnych regionów i ostrych podziałów klasowych. Opisuje także co stało się z dziedzictwem radzieckiej nowej fali lat 80-tych, która inspiruje dziś nowe pokolenie muzyków kontestujących rosyjski konserwatywny mainstream. Nawiązania do tradycji awangardy sprzed stu lat, radzieckiej fantastyki i elektroniki analogowej, syberyjskiego szamanizmu czy “błatnej”, kryminalnej kultury tworzą barwną mozaikę. Tak jak poprzednio, pomiędzy elementy zwichrowanych biografii artystów Usenko wplata obszerne fragmenty wywiadów i tłumaczonych tekstów utworów, przeplatane własnymi impresjami i analizami. “Buszujący w Barszczu” ukaże się wiosną 2018 roku nakładem Wydawnictwa Czarne.

Konstanty Usenko (ur.1977) – muzyk, kompozytor, autor tekstów piosenek i producent. Od początku lat 90-tych związany z szeroko pojętą sceną niezależną, członek zespołów takich jak Super Girl Romantic Boys i 19 Wiosen. Dziennikarz zajmujący się tematyką kulturalno – społeczną, współpracował z wieloma pismami i portalami (m.in. “Lampa”, “Nowa Europa Wschodnia”, “Dwutygodnik”). Od dzieciństwa zawieszony pomiędzy Polską i Rosją. Tłumacz z rosyjskiego na polski, znawca rosyjskiej kultury alternatywnej.

 

Details

Date:
November 3, 2017
Time:
7:00 pm

Leave a Reply