Strona główna » Events » 23.01 | CZW

Loading Events

« All Events

23.01 | CZW

January 23

Event Navigation

DYSKUSJA „Sober curious– picie i trzeźwość w kulturze psychoaktywnej”

Większość z nas, świadomie lub nie, eksperymentuje z własnym umysłem – szukamy sposobów na poprawę nastroju, na redukcję stresu czy na lepszy sen. Pośród dominujących substancji psychoaktywnych, po które w tych celach sięgamy, alkohol zajmuje szczególne miejsce. Od wieków pełni w naszej kulturze istotną rolę „spoiwa społecznego”, ułatwiającego współpracę między ludźmi. Coraz więcej badań podważa jednak alkoholowe tradycje i powszechne przekonania co do „bezpiecznego” spożywania etanolu. Jednocześnie rosnąca liczba osób świadomie wybiera alternatywne ścieżki – ogranicza picie lub nawet całkowicie z niego rezygnuje. Czy na pewno potrzebujemy alkoholu, żeby dobrze się bawić?
Właśnie o tym porozmawiamy podczas zorganizowanego przez High Culture wydarzenia „Sober curious– picie i trzeźwość w kulturze psychoaktywnej”. W dobie rosnącej popularności okresów abstynencji (Dry January, Sober October), imprez na trzeźwo, moktajli i dry barów oraz zyskujących na sile trendów sober curious i NoLo czas na świeże spojrzenie na rolę alkoholu i innych substancji psychoaktywnych w naszym życiu, a także na tworzenie nowych, zdrowszych wzorców spędzania wspólnie czasu.

DOŁĄCZ do dyskusji o tym, jak możemy świadomie kształtować kulturę psychoaktywną przyszłości – przy zachowaniu tego, co najcenniejsze w tradycyjnych rytuałach społecznych, ale bez szkodliwego wpływu alkoholu na nasze zdrowie.

O CZYM BĘDZIEMY ROZMAWIAĆ?
Dyskusja będzie okazją do refleksji nad kulturą picia i trzeźwości oraz nad szeroko pojętą kulturą psychoaktywną.
Podczas spotkania:
  Na podstawie najnowszych i najbardziej rzetelnych badań naukowych omówimy wpływ alkoholu na zdrowie i na zachowanie.
  Przyjrzymy się społecznej presji picia w sytuacjach towarzyskich.
  Przeanalizujemy współczesne trendy ograniczania konsumpcji alkoholu oraz zwrócimy uwagę na rosnącą popularność trzeźwych influencerów czy trenerów trzeźwości.
  Weźmiemy pod lupę kontrowersyjne praktyki marketingowe branży alkoholowej (m.in. słynne alko-tubki).
  Zastanowimy się, jakie substancje (znane lub nowe) mogą stanowić alternatywy dla alkoholu. Spróbujemy ustalić, jak bardzo takie zamienniki mogą stać się skuteczną strategią redukcji szkód konsumpcji etanolu, a do jakiego stopnia mogą one stwarzać zagrożenie (np. dla osób uzależnionych od alkoholu).

Dyskusję poprowadzi red. Karolina Rogaska– reporterka i dziennikarka „Newsweeka”.

W DYSKUSJI UDZIAŁ WEZMĄ:
  dr n. med. Gniewko Więckiewicz– doktor nauk medycznych i nauk o zdrowiu, specjalista psychiatra, lekarz i naukowiec w Klinice Psychiatrii Wydziału Nauk Medycznych w Zabrzu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Specjalizuje się w szeroko pojętej tematyce substancji psychoaktywnych, w tym – w leczeniu uzależnień oraz w redukcji szkód.
  dr Jan Śpiewak– społecznik, aktywista i doktor socjologii. Twórca projektu uchwały obywatelskiej w sprawie wprowadzenia nocnej prohibicji alkoholowej w Warszawie. W swoich działaniach porusza tematykę reklamowania, dostępności i sprzedaży alkoholu, a także społecznych skutków konsumpcji etanolu i uzależnienia od niego.
  Maciej Lorenc– socjolog, współzałożyciel i członek zarządu Polskiego T owarzystwa Psychodelicznego. Autor książek „Czy psychodeliki uratują świat?” (2019) i „Grzybobranie. Kulturowa historia psylocybiny” (2023). Prowadzi audycję „Psychodelicje” w radiu Newonce. Tłumacz wielu książek poświęconych substancjom psychodelicznym. Współorganizuje cykliczną konferencję „Nauka psychodeliczna”.

DYSKUSJA I DEGUSTACJA
Po dyskusji eksperckiej zapraszamy na rozmowy kuluarowe i na poczęstunek bezalkoholowym napojem funkcjonalnym Mood. Będzie to doskonała okazja do swobodnych rozmów, zadawania pytań i zgłębiania poruszonych tematów w mniej
formalnej atmosferze.

MOOD to mieszanka starannie dobranych suplementów diety, która relaksuje i poprawia samopoczucie. Nie zatruwa przy tym organizmu, nie ma potencjału uzależniającego i nie komplikuje następnego dnia.

Dyskusja odbywa się w ramach działalności popularnonaukowej High Culture, która koncentruje się na budowaniu świadomej i dojrzałej kultury psychoaktywnej. Jest niezależna od działalności sprzedażowej, a udział ekspertów w wydarzeniu nie ma na celu promowania produktów czy innych komercyjnych inicjatyw High Culture.

GODZ. 18:00
Wstęp wolny – liczba miejsc ograniczona!
Zarezerwuj miejsce już dziś: https://app.evenea.pl/event/highculture/

Razem możemy stworzyć kulturę opartą na wiedzy, na zrozumieniu i na wzajemnym szacunku – kulturę, która docenia wartość eksperymentowania z własnym umysłem w sposób mądry i odpowiedzialny. Dołącz do nas i bądź częścią tej zmiany!
#DryJanuary #NoLo #SoberCurious #HighCulture

Details

Date:
January 23