Strona główna » Events » 24.06 | ND

Loading Events

« All Events

  • This event has passed.

24.06 | ND

June 24, 2018 @ 8:00 am - 5:00 pm

Event Navigation

Stand-up literacki ŚWIAT WEDŁUG DULSKICH

– Dlaczego Dulska? Bo to hipokrytka i pieniaczka przekonana o własnej nieomylności. Zamknięta na wszelką odmienność i świat wykraczający poza jej wąsko skrojony światopogląd. Krytykantka i intrygantka, która jednocześnie nie widzi narastającej degrengolady we własnym domu. Dulska jest jak miliony Polaków, którzy widzą tylko to, co chcą widzieć, rzeczywistość traktują wybiórczo, oszukują siebie i innych każdego dnia. Uważają się za dobrych katolików, ale w łyżce wody utopiliby zamożniejszych sąsiadów, wszystko wiedzą na każdy temat, choć ograniczają się do lektury tabloidów. Zapolska napisała rzecz do bólu współczesną. Dziwne może się nam tylko wydawać to, że ta nasza współczesność nie różni się w zasadzie od tej z roku 1906.

W widowisku zaplanowanym na zamknięcie Big Book Festiwalu pojawią się trzy twarze i trzy aktorskie wariacje postaci słynnej Dulskiej, które wykreują: Katarzyna Kwiatkowska, Ilona Ostrowska i Edyta Olszówka.

O naszym tu i teraz opowie Zośka Papużanka – pisarka nominowana za swoją twórczość do najważniejszych nagród literackich. Autorka powieści „Szopka” oraz „On”, w których pisze o polskiej rodzinie i teatralności wspólnego życia. Papużanka żongluje słowami z niezwykłą lekkością, budując nastrój raz satyryczny raz podniosły. Podobnie jak sto lat temu Gabrieli Zapolskiej, Zośce Papużance udaje się dostać do rdzenia stereotypowej polskiej rodziny, a następnie opisać ją bezlitośnie, a jednocześnie ironicznie. Jej nowy, współczesny tekst stopi się z oryginałem Zapolskiej tak, że trudno je będzie odróżnić.

Agnieszka Przepiórska, Hanna Klepacka i Anna Krotoska tworzące projekt Żelazne Waginy i współpracujące m.in. z Pożarem w Burdelu na żywo będą swymi songami komentować opowieść Papużanki oraz aktorskie dialogi zaczerpnięte z oryginału Gabrieli Zapolskiej. Brawurowe utwory przygotowane przez żelazne dziewczyny specjalnie do Stand-upu Literackiego, to historia polskiego piekiełka, w którym górują: podwójna moralność, brak empatii i przekonanie o własnej nieomylności.

My Dulscy?

„Świat według Dulskich” to świat rodem z telenoweli lokalnej produkcji. I my wszyscy bywamy czasem takimi bohaterami. Lubię szukać opowieści o tu i teraz u klasyków polskiej literatury. Wierzę, że metafora bywa bardziej dotkliwa i prawdziwa niż opis pełen szczegółów – dodaje Anna Król.

Jaka jest Dulska anno domini 2018? Przeciętna kobieta, matka, żona. Nie lubi się wyróżniać, nie znosi skandali. Jej motto życiowe sto lat temu opisała Zapolska:

„Na to mamy cztery ściany i sufit, aby brudy swoje prać w domu i aby nikt o nich nie wiedział. Rozwłóczyć je po świecie, to ani moralne, ani uczciwe. Ja zawsze tak żyłam, ażeby nikt nie mógł powiedzieć, iż byłam powodem skandalu. Kobieta powinna przejść przez życie cicho i spokojnie”

Taka sama jest jej rodzina – nie ma w niej rażących problemów, przemocy, nie jest dysfunkcyjna. A jednak pod płaszczykiem zwyczajności to byt zniekształcony i zmutowany. Ludzie uwięzieni w schematach, na swój sposób nieszczęśliwi i smutni.

– To także typowi polscy kołtuni – mieszanka sprytu, cynizmu i ograniczonego umysłu. Skupieni na sobie i swojej wygodzie, krzywdzący innych, i przekonani o tym, że są wzorem moralności. Brzmi znajomo? – pyta Anna Król.

 

Niedziela, 24 czerwca, godz. 20.00.
ul. Merliniego 2 // Big Book Festival

Czyli uwspółcześniona Gabriela Zapolska w gwiazdorskiej obsadzie.
Na scenie w ogrodzie BBF wystąpią:
pisarka ZOŚKA PAPUŻANKA
aktorki: KATARZYNA KWIATKOWSKA, EDYTA OLSZÓWKA, ILONA OSTROWSKA
zagrają na żywo: ŻELAZNE WAGINY
scenariusz i reżyseria: ANNA KRÓL

BILETY 15 PLN już do kupienia na: Bilety24.pl oraz w Big Book Cafe (ul. Dąbrowskiego 81) i przed wejście, w dniu wydarzenia (w miarę dostępności).

STAND-UP LITERACKI to oryginalna seria występów scenicznych odbywająca się od lipca 2017 r. w Big Book Cafe – nowym miejscu literackim.
W pierwszym sezonie zatytułowanym “Pisarze komentują świat” na scenie pojawili się m.in.: Magda Parys, Justyna Kopińska, Krzysztof Varga & Pablopavo, Marta Guzowska, Max Cegielski i Michał Witkowski.
Drugi sezon Stand-upu Literackiego odbywa się pod hasłem “Książki wszech czasów”, a na scenie – oprócz pisarzy – pojawiają się aktorzy oraz muzycy. Zaprezentowane zostały już “Tango” Sławomira Mrożka w brawurowej interpretacji Wojciecha Kuczoka wraz z Antonim Pawlickim i Rafałem Królikowskim (do muzyki Radexa i Bisza), a także “Ferdydurke” Witolda Gombrowicza w przesyconej absurdem intrerpretacji Sylwii Kubryńskiej praz Janusza Chabiora, którym towarzyszył Leski i jego gombrowiczowskie improwizacje o łydkach i gębach.
Na mocne zamknięcie Big Book Festival zaprezentujemy jedną z polskich książek wszech czasów. Czytamy na nowo Gabrielę Zapolską i patrzymy na współczesną dulszczyznę przez palce. „ŚWIAT WEDŁUG DULSKICH” to literacko-muzyczny performance z udziałem Zośki Papużanki i aktorek wcielających się w panie Dulskie, czyli różne modele życia na pokaz.
Zapraszamy z dystansem i humorem.

ŚWIAT WEDŁUG DULSKICH na Big Book Festival
24 czerwca o godz. 10.00 // ul. Merliniego 2 // FunPark & Arena Wspinaczkowa
BILETY – 15 PLN
Więcej informacji praz pełny program Big Boom Festival na www.bigbookfestival.pl

Details

Date:
June 24, 2018
Time:
8:00 am - 5:00 pm

Leave a Reply