Strona główna » Events » 27.01 | CZW.

Loading Events

« All Events

  • This event has passed.

27.01 | CZW.

January 27, 2022

Event Navigation

TAJNE PRZEZ POUFNE. NIE TYLKO MASONI

Po co powstają i jak działają sekretne stowarzyszenia? Celem takich grup jest samodoskonalenie i poszerzanie wiedzy czy władza nad światem? I czy – zgodnie z teorią spiskową – należy się ich bać?
Zainspirowani książką „Masoni. Architekci nowoczesnego świata” rozmawiają:
TOMASZ STAWISZYŃSKI, filozof
i DARIUSZ MISIUNA, socjolog.
Pyta: JULIUSZ ĆWIELUCH.

27 stycznia, czwartek, godz. 19.00
Przyjdź do BIG BOOK CAFE osobiście
lub oglądaj LIVE na Facebooku.

Masoneria, założona w Londynie w 1717 roku jako bractwo, którego celem było wspieranie się członków w samodoskonaleniu, w ciągu dwóch dekad rozpowszechniła się na cały świat. Wpływy masonów sięgały wszędzie. Pod rządami Jerzego Waszyngtona naród amerykański otrzymał masońskie credo. Zarówno Kościół Mormonów, jak i mafia sycylijska zawdzięczają swoje początki masonerii. W oczach Kościoła katolickiego masoneria zawsze była kolebką czcicieli diabła. Dla Hitlera, Mussoliniego i Franco loże masońskie szerzyły choroby pacyfizmu, socjalizmu i wpływów żydowskich, więc musiały zostać zmiażdżone. Jednak i dziś spotkamy się z opiniami, że ów ruch, który pomógł ukształtować nowoczesne społeczeństwo, nadal cieszy się sporymi wpływami.

Po lekturze książki „Masoni. Architekci nowoczesnego świata“ Johna Dickiego (tłum. Aleksandra Ożarowska, wyd. Czarna Owca) – fascynującego studium na temat najsłynniejszego i najbardziej niezrozumianego tajnego bractwa na świecie, przyglądamy się tradycjom ezoterycznym i ludzkiej potrzebie tworzenia grup dla wybranych i wtajemniczonych. A było ich wiele, od Iluminatów do Grupy Bilderberg. Czy rzeczywiście miały i nadal mają przemożny wpływ na losy świata? Ile prawdy, a ile zmyślenia i strachu jest w otaczających je teoriach spiskowych?

Rozmawiają:
TOMASZ STAWISZYŃSKI – filozof, publicysta i eseista. Absolwent Instytutu Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego. Pracował m.in. w TVP Kultura, „Dzienniku”, „Newsweeku” i w Polskim Radiu RDC, gdzie prowadził m.in. autorską audycję Niedziela Filozofów czyli potyczki z życiem. Od marca 2016 związany z Radiem TOK FM, gdzie prowadzi Godzinę filozofów, Kwadrans filozofa i Wieczór Radia TOK FM. Autor książek „Potyczki z Freudem. Mity, pokusy i pułapki psychoterapii“, „Co robić przed końcem świata“ i „Ucieczka od bezradności“.

DARIUSZ MISIUNA – socjolog, pisarz, publicysta i tłumacz. Ukończył studia doktoranckie w Szkole Nauk Społecznych w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN w Warszawie, podczas których zajmował się zagadnieniami polskich tradycji ezoterycznych. Założyciel wydawnictwa Okultura, a także redaktor naczelny wydawanych przez to wydawnictwo magazynów Trans/wizje oraz Hermaion.

Spotkanie prowadzi JULIUSZ ĆWIELUCH – dziennikarz i reporter tygodnika „Polityka”.

Jeśli ciekawi jesteście książki „Masoni. Architekci nowoczesnego świata“, możecie ją zamówić w naszej księgarni: https://bit.ly/335fugP

W spotkaniu możecie wziąć udział na dwa sposoby.

Zapraszamy osobiście do Big Book Cafe przy ul. J. Dąbrowskiego 81. Wstęp jest wolny, bez rezerwacji, limit miejsc – 45 os. Obowiązuje dezynfekcja rąk i noszenie maseczki przez cały czas trwania spotkania.

Albo zapraszamy do oglądania transmisji on-line na żywo w naszym kanale Facebook. Po wydarzeniu zapis rozmowy pozostanie na Facebooku oraz na kanale You Tube Big Book Cafe i Festival.

GODZ. 19:00

WIĘCEJ INFORMACJI NA NASZYM PROFILU FACEBOOK

Details

Date:
January 27, 2022