NOWY WSPANIAŁY ŚWIAT
Rozmowy o przyszłości
Zbuduj z nami wartościową debatę o świecie, w którym chcielibyśmy żyć.
Big Book Cafe zaprasza na sześć ważnych rozmów o tym, jak możemy wyobrażać sobie przyszłość.
Po raz pierwszy łączymy ludzi pióra i praktyków, wyobraźnię literatów i poetów z ekspercką wiedzą profesjonalistów wybranych dziedzin, aby na skraju fantazji i nauki podyskutować o scenariuszach jutra, które chcemy wspólnie tworzyć i zamieszkiwać.
Ten niezwykły projekt to sześć pasjonujących rozmów o różnych aspektach nadchodzącej przyszłości. Włącz się do rozmowy, pytaj i komentuj, zabierz inspirację do codziennych rozmów z przyjaciółmi i współpracownikami.
Na wszystkie debaty wstęp jest wolny, wszystkie pokazujemy na żywo na Facebooku, a ich retransmisje zobaczysz tutaj:
Przyszłość nadejdzie tylko, jeśli najpierw ją sobie wyobrazimy!
NOWY WSPANIAŁY ŚWIAT: MODNI FUTURYŚCI
Areta Szpura i Karolina Sulej – autorki książek i specjalistki – wyobrażają sobie lepiej ubraną ludzkość. Czy wszyscy będziemy nosić się eko? A może sztampową modę zaprojektują nam boty? Który z pisarzy science-fiction nadałby się na dyktatora mody? Prowadzi Paulina Wilk. Otwieramy nowy cykl rozmów o alterantywnych scenariuszach przyszłości. Nawet jeśli się nie spełnią, nikt nie zabroni nam fantazjować! Wstęp wolny.
NOWY WSPANIAŁY ŚWIAT. JĘZYK PRZYSZŁOŚCI.
Czy nasz sposób komunikacji może się zasadniczo zmienić? A może będzie ewoluował? Czy powstanie globalny, zrozumiały dla wszystkich język albo kod? Jak będziemy pisać, czytać i rozmawiać? Czy nastanie era pozawerbalnej komunikacji? O możliwych scenariuszach przyszłości mówią badacze rozwoju nowych technologii i autorzy książek: Aleksandra Przegalińska i Łukasz Kamieński. Pyta: Sylwia Czubkowska.
NOWY WSPANIAŁY ŚWIAT. PRZYSZŁOŚĆ NA TALERZU
Co będziemy jedli za sto lat? Jak zmienią się nasze jadłospisy i kto o tym zdecyduje: przyroda, technologia a może wyobraźnia literacka? Możemy radykalnie przebudować relację człowieka z żywnością. Odpowiedzi na pytanie jak to zrobić, szukają Łukasz Modelski, historyk i autor książek o kulturze kulinarnej oraz Agnieszka Wrycza, weganka i autorka kuchni wegańskiej. Prowadzi Paulina Wilk.
NOWY WSPANIAŁY ŚWIAT: PRZYSZŁOŚĆ PRZYRODY
Czy wyobraźnia może pokonać kryzys klimatyczny? Jak w przerażających wizjach katastrofy zrobić szczelinę dla fantazji o rozwkicie naszej pięknej i różnorodnej planety? I czy to źle, że pewnego dnia nie będzie nas, ale będzie wciąż las? Lepsze jutro dla Ziemi wyobrażają sobie poeta i leśnik Michał Książek oraz poetka i fotograficzka Małgorzata Lebda. Pyta Paulina Wilk.
NOWY WSPANIAŁY ŚWIAT: DOMY PRZYSZŁOŚCI
Z czego zbudujemy mieszkania w roku 2070? Gdzie pomieszczą się miliony ubogich migrantów? Czy dom na własność to już przeżytek? I czy dach nad głową może być mobilny? O tym, jak się urządzimy w przyszłości, dyskutują Maciej Siuda – architekt i eksperymentator oraz Olga Drenda – antropolożka i autorka książek. Prowadzi: Anna Sańczuk.
NOWY WSPANIAŁY ŚWIAT: PRZYSZŁOŚĆ ŻYCIA I ŚMIERCI
Czy dzięki medycynie mamy szansę pokonać biologiczne ograniczenia? Dokąd zaprowadzi nas dążenie do wiecznej młodości? Czy życie ludzkie będzie miało początek i koniec tak, jak je rozumiemy dzisiaj? Z Anną Alichniewicz specjalizującą się w zagadnieniach bioetyki i filozofem oraz autorem książek Tomaszem Stawiszyńskim rozmawia Marta Perchuć-Burzyńska. Wstęp wolny. Przyjdź lub zobacz on-line!
Projekt jest realizowany w 2022 r. dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego. Jest częścią programu „Partnerstwo dla książki”. Fundacja „Kultura nie boli” dziękuje za wsparcie.