Strona główna » Co robimy » SZKOŁA MŁODEJ KRYTYKI

 

SZKOŁA MŁODEJ KRYTYKI

Nowatorski projekt edukacyjny przygotowany z myślą o młodym pokoleniu. Twórcze zajęcia uczą praktycznych umiejętności – rozumienia przekazów medialnych oraz świadomego tworzenia oryginalnych treści.

Mistrzami i nauczycielami są znane i cenione osobowości medialne – dziennikarze, doświadczeni praktycy znający tradycyjne media, ale też dobrze odnajdujący się w świecie nowych, szybkich form komunikacji. W bezpośrednim kontakcie i atmosferze sprzyjającej dialogowi, dzielą się wiedzą i umiejętnościami.

Pierwszy semestr zajęć, realizowany jesienią 2023 roku, poświęcony był pracy z tekstami. Zajęcia prowadzili: Juliusz Ćwieluch, Paulina Reiter, Sylwia Czubkowska, Łukasz Maciejewski, Natalia Szostak oraz Łukasz Kamiński. Podczas czterech całodniowych sesji opowiadali, czym jest dla nich praca w mediach i co to znaczy być dziennikarzem, redaktorem, recenzentem. Przed jakimi wyzwaniami stają dziś twórcy treści i jaka może być przyszłość mediów. Mówili o misji, etyce, ale też o komercjalizacji, clickbaitach i fake-newsach.

Pokazali jak media czytać, jak rozumieć intencje nadawców, rozróżniać treści dziennikarskie, komercyjne, opiniotwórcze i propagandowe. Pod ich okiem uczestnicy wprawiali się w pisaniu tekstów, wyrażaniu opinii. Poznali podstawy warsztatu recenzenta. Stworzyli autorskie recenzje, które przeczytać można na stronie ksiegarnia.bigbookcafe.pl.
Kolejne semestry SZKOŁY MŁODEJ KRYTYKI poświęcone będą przekazowi audio i tworzeniu podcastów (wiosna 2024 r.), a także formom wideo i kręceniu autorskich rekomendacji filmowych (jesień 2025 r.).

Zapisy oraz dodatkowe informacje pod adresem szkoła@kulturanieboli.pl