Strona główna » Events » 30.09 | SB

Loading Events

« All Events

  • This event has passed.

30.09 | SB

September 30, 2017 @ 12:00 am - 1:00 pm

Event Navigation

UWAGA: PREMIERA!
Magdalena Tulli “Ten i tamten las”
GODZ. 12:00

Zapraszamy dzieci i dorosłych do Big Book Cafe na wyjątkowe spotkanie z uznaną pisarką Magdaleną Tulli, która debiutuje w roli autorki dziecięcej.

Magdalena Tulli opowiada historię szóstki zwierząt zamieszkujących las – Zajęcy Klocka i Florka, Króliczki Zuzanny, Łasicy, Dzika i Puchacza. Autorka zabiera nas do leśnej krainy, w której spokój zwierzęcej społeczności zakłócają nagle pojawiający się kolejno obcy przybysze. Nowi goście powodują w lesie niemałe poruszenie, które wymaga od mieszkańców lasu organizowania zebrań i demokratycznych głosowań nad ich dalszym losem. Zwierzęta szybko przywiązująsię jednak do pojawiających się w ich życiu postaci, a spotkanie z każdym z nich stajęsię dla nich życiowym morałem. Leśni bohaterowie ucząsięprzyjmować i obchodzić z obcymi, nie wiedząc, że wkrótce sami znajdąsię na ich miejscu.

Dotychczasowe powieści Magdaleny Tulli przepełnione są specyficznym językiem, zaskakującąperspektywą i metaforyką. W swoich książkach sięga po uniwersalne prawdy o kondycji ludzkiej, w którą wpisany jest pierwiastek obcości. Opowieść„Ten i tamten las” autorka także opatrzyła charakterystycznym dla siebie bogactwem odniesień i skojarzeń. Niczym w bajkach Krasickiego, w symboliczny sposób przedstawia ludzkie cechy i przywary, jak mądrość, empatia, egoizm, łakomstwo czy spryt.Bajka Tulli stanowi swego rodzaju społeczno-polityczną metaforę. Autorka sięga po trudne i aktualne problemy współczesnego świata jak odmienność, uchodźctwo, akceptacja, demokracja, utrata dawnego porządku, czy wycinka lasów. Wspólne czytanie książki jest nie tylko rodzinną przygodą, ale także szansą na dyskusję z najmłodszymi na ważne tematy społeczne.

Historię uzupełniają przejmujące rysunki przygotowane przez Alicję Rosé. “Zależało mi na tym, by stworzyć odrębny świat, który przywoływałby na myśl świat prawdziwy, ale jednak posiadałby pewne cechy abstrakcyjne, tak aby to, co nawet wydaje nam się znajome, wcale takie do końca nie było; abyśmy mogli się zastanowić nad tym, na jakiej podstawie oceniamy, czy coś bądź ktoś jest “nasz”, czy “obcy” i jak bardzo nasze sądy zbudowane na podstawie zewnętrznego wyglądu są mylące. Chciałam pokazać, jak często widzimy świat dwubiegunowo, podczas gdy posiada on wiele niuansów”.- komentuje ilustratorka książki Alicja Rosé.

Kolekcjonerskie wydanie tytułu ukaże się nakładem Wilk&Król Oficyna Wydawnicza

Spotkanie poprowadzi znana wszystkim fanom Zagadkowej Niedzieli – Katarzyna Stoparczyk, a gośćmi spotkania będą również Alicja Rosé – autorka ilustracji do książki “Ten i tamten las” oraz wokalistka Aga Zaryan – aktywistka i obrończyni Puszczy Białowieskiej, prywatnie mama dwóch chłopców.

Details

Date:
September 30, 2017
Time:
12:00 am - 1:00 pm

Leave a Reply